Ztraceno ve čtvercích aneb Jak namalovat dveře (anebo nástěnnou malbu)

Ztraceno ve čtvercích aneb Jak namalovat dveře (anebo nástěnnou malbu)

Pokud pojedete tramvají ze Žižkova na Hlavák, možná se uvidíme – v posledních dnech totiž u zastávky Seifertova listopad nelistopad maluju na jedny dveře. Je pro mě velká čest, že mě oslovili Lékaři bez hranic, abych jim pomohla s designem dveří domu, kde mají sídlo. Nejdřív to vypadalo, že budu moct zasáhnout i do skleněné části dveří, a namalovat něco opravdu výraznýho, co by bylo na ulici vidět.

Tohle je původní návrh…

LBH01

Ale nakonec jsme se kvůli přání majitelky museli spokojit „jen“ s pevnou částí dveří, což neumožnilo udělat obrázek tak komplexní. Všechny motivy, který jsem tam měla původně, se prostě na ploše, kterou jsem nakonec dostala, tloukly, takže jsem s ním musela o patro níž, a zjednodušit ho. I tak se ale na výsledek moc těším a mám z práce radost.

Tady je nový návrh…

novy_dvere

A protože teď každé úterý učím v Aeru komiksy, a vím, že moje studenty moc zajímá i to, jak namalovat takhle velkou věc na zeď, rozhodla jsem se pro vás napsat tutorial.

Takže… tři dva jedna… Jak snadno a rychle namalujete svůj první mural (s pomocí čtvercové sítě a Toy Box:)

Krok první je – návrh.

dvere01

Já jsem si ho připravila tak, že jsem nakreslila kresbu maminky s dítětem, tu naskenovala, přesprejovala starou záclonu (to je ta prima textura v pozadí) a všechno dala dohromady v počítači. Nakreslila jsem si dveře v měřítku 1:10, naskenovala a obrázek dala do vrstvy nad nákres. Pak jsem rozdělila (na papíře) obrázek na 10 částí. (V téhle fázi je jedno, jak budou jednotlivé čtverečky velké, jde o rastr.) Pak jsem to samé udělala s reálnými dveřmi.

dvere02

V téhle fázi mi zavolala paní majitelka a měly jsme spolu milý rozhovor na téma „Vypadá to hrozně kdy to doděláte?“ a „Paní Šoltysová, je to rozdělaný obraz a nechte mě pracovat.“

Lékaři bez hranic, které taky obdařila sérií obdobně milých telefonů, patrně v čiré hrůze pověsili na dveře tuhle ceduli…

dvere05

Tofužel všechny motivy tam nebudou, ale tak snad je využijeme nějak později třeba na nějaký hezký trička.

No, a pak už si akorát nalepíte ten rastr tak, abyste na něj při malování dobře viděli, a vyplňujete políčko po políčku. Velmi doporučuji si políčka očíslovat jako na šachovnici, jinak se to prakticky nedá dát dohromady.

Jak vidíte, příště budu už o moc chytřejší a třeba i nepřestříkám zámek, což se mi tentokrát – vzhledem k tomu, že jsem byla při malování patrně v manické fázi své maniodepresivní psychózy – úplně nepodařilo. Co vám budu povídat, to paní Šoltysovou taky nepotěšilo.

dvere03

No, a pak už se akorát snažíte, aby vám proporce co nejmíň lítaly, kolemjdoucí vám do štaflí co nejmíň vráželi a tak vůbec všeobecně bojujete sami se sebou a s tím velkým obrázkem. Říkáte si, že máte ruce volšový, a jestli ucpete ještě další dvě trysky, budete si pro ně muset přes půl Prahy a tak podobně.

dvere04

Choděj kolem vás smažky, co se ptaj na papírky, psi, důchodkyně, co říkaj, že to je strašný, ať už je to cokoli, protože malujete sprejem, a občas se staví naštěstí i nějakej kamarád.

Řeknu vám, přátelé, je to krásná práce. Ale fakt :)

dvere06dvere07

Tak mi držte palce, ať nezačne sněžit, a já nějak nahodím výsledek, až ho budu mít. Bude to VELICE, ale opravdu velice brzo (nebojte se, paní Šoltysová.)

Hezký den přeje Toy Box

 

 

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Svatebni darek: novy tablet .)

Dostala jsem spoustu krasnych svatebnich daru: teplouckou (a ilustrovanou!) deku, krasnou sadu porcelanoveho nadobi, obraz, ktery namaloval darcuv dedecek. Mezi ty, ktere budu ale pouzivat

Read More »

Jak malovat s chybama

Jak jste si asi vsimli, vcera jsem domalovala dalsi muralart pro Cloveka v tisni a Tvare klimaticke zmeny v Plzni. Co chci dneska napsat ale

Read More »
Select your currency
CZK Česká koruna
EUR Euro