Komiksy

MOJE KNIHA VINNETOU

Moje kniha Vinnetou je můj debutový komiks, který spojuje příběh squatterky z Amsterdamu a malého kluka v příběhu o tom, že přátelství a fantazie jsou silnější, než smrt. 

Tento komiks byl v roce 2015 oceněn cenou Muriel za nejlepší komiksovou knihu, nejlepší komiksovou kresbu a Zlatou stuhou za nejlepší knihu pro děti a mládež v kategorii komiks. 

Je to autorská kniha – to znamená, že jsem zároveň napsala příběh, jsem autorkou kreseb a celý komiks jsem ručně letterovala, nakreslila jsem mu obálku a všechny grafické prvky. 

Komiks byl financován crowdsoursingovým způsobem – podpořila ho komunita lidí, která umožnila jeho vznik. Samotné vydání zajistilo nakladatelství Labyrint. Je stabilně vyprodaný, včetně několika dotisků, které Labyrint připravil.

ŽENICH A NEVĚSTA TŘI DNY O SAMOTĚ

Báseň manžela básnířky Sylvie Plathové, Teda Hughese, mě inspirovala k cyberpunkovému pojetí komiksu, v němž si robotka s robotem navzájem sestrojují těla. Komiks se odehrává na Krymu, v nikdy nespuštěné jaderné elektrárně, kterou jsem navštívila během cest se soundsystémem Roots´n´Future.

PŘÍBĚH JEDNOHO LOVU

Komiks pro časopis Nový Prostor.

KOMIKSY PRO ČASOPIS BELMONDO

Komiksy pro časopis Belmondo, který vycházel v nakladatelství Economia, mi dramaturgicky pomáhal připravit novinář Ondřej Nezbeda. Při jejich přípravě nás trochu svazoval rozměr: často jsme adaptovali několikastránkovou povídku na tři komiksové strany v časopise, takže jsme nemohli rozvinout komiksové vyprávění tak, jak by mu náleželo. Přesto jsou pro mě dodnes zajímavou připomínkou působivé atmosféry mých oblíbených povídek: antimilitaristické povídky o vynálezci Hiramu Wittovi, andělu od E. A. Poea, který má místo hlavy demižón, nebo Chlupáče od Jezurů, příšery, kterou stvořila sběratelka a milovnice pražských pověstí, Popelka Biliánová.

Knihy

KOMIKSOVÁ UČEBNICE KOMIKSU

Poté, co jsme vydali Moji knihu Vinnetou, objevila se spousta lidí, kteří se chtěli ode mě naučit kreslit komiksy. Začala jsem jim tedy na základě svých zkušeností pomáhat vymýšlet a dotahovat do konce jejich první příběhy. Po čase jsem si všimla, že se jejich problémy s tvorbou komiksů – a vůbec s tvorbou jako takovou – opakují. V mojí Komiksové učebnici komiksu byste měli nejen najít návod na to, jak nakreslit svůj komiks od začátku do konce. Kromě toho by vám ale měla pomoct s tvorbou jako takovou – s její uměleckou stránkou jako je rozvíjení fantazie a nápadů, ale také s úplně praktickými věcmi: jak si práci zorganizovat nebo jak si za kreslení říkat o peníze. Učebnice je unikátní v tom, že spojuje teoretické části se svébytným komiksovým příběhem. Co to je lettering, storyboard nebo layout vám pomůže pochopit příběh ilustrátorky Adély, která si v průběhu knihy splní sen – stane se komiksovou autorkou.

O DÍŘE Z TRYCHTÝŘE

Knihu o díře z trychtýře jsem ilustrovala pro nakladatelství Argo. Autorem textu je spisovatel Petr Stančík, držitel ocenění Magnesia Litera. Kniha se objevila na žebříčcích nejprodávanějších dětských knížek