Strach z neznamého pro bratislavskou Kunsthalle a tutorialy na ilustrace

Strach z neznamého pro bratislavskou Kunsthalle a tutorialy na ilustrace

Lenka Kukurová, kurátorka z bratislavské Kunsthalle, mě oslovila, abych připravila projekt pro výstavu, kterou připravuje – Strach z neznámého (o xenofobii). Mají se jí zúčastnit umělci ze zemí Visegradu, a já jsem si vymyslela, že se zaměřím na nepatřičný sexuální kontext a obsah, s nímž se setkávají dobrovolnice a dobrovolníci, kteří pomáhají uprchlíkům na pražském hlavním nádraží v rámci iniciativy Hlavák.

Potkala jsem se s jednou z nich – Zuzanou Schreiberovou (mimo jiné slečna, kterou ta stará smažka JXD vyzýval, aby „položila svoje bílé tělo na oltář multikulturalismu“), a řeknu vám, je to silný kafe.

Navzdory tomu, že to je naprosto mimo situaci, v níž se uprchlíci ocitají – jsou to převážně lidi s taškama na útěku, normální člověk si těžko představí, že by zrovna v téhle situaci notabene na hlavním nádraží docházelo k nějakému sexuálnímu napětí – dobrovolnice, které jim pomáhají musí denodenně čelit útokům, které nějakým způsobem tematizují jejich sexualitu, případně sexuální chování. Podle Zuzany jde zejména o „slušné české muže“, kteří na lidi, co pomáhají, nejčastěji útočí.

Scénáře jsou v podstatě dva – buďto je dobrovolnice „tak hnusná, že ji nezbyde, než tahat se s přistěhovalcema“ anebo je hezká, a tak jí „co nevidět znásilněj“ případně je to „děvka, který nejsou dobrý Češi“. Dobrovolnice nepomáhají jen oněm příslovečným mladým mužům s i-phony, ale každému – starým lidem, rodinám s dětmi na útěku, osamělým matkám, které ztratily tatínka – ale prostě útoky jsou pořád podobné. Je dost strašidelný, že existují lidi, kteří si pamatují, že podobně probíhaly útoky antisemitské před druhou světovou válkou – Židi byli taky vnímáni a popisováni jako nadměrně sexuální, špinavé bytosti.

Nejvíc absurdní, co mi Zuzana řekla bylo, že je nějakej pán vyzýval k tomu, aby „vyrobily ze svých vagín nepromokavý obal na Korán“. Chápete to? Trochu mi zůstal rozum stát, když mi tohle řekla.

No, nicméně k mému projektu – rozhodla jsem se právě tenhle kontext tematizovat, namalovat lidi, kterým dobrovolnice z iniciativy Hlavák pomohly, napsat k nim jejich příběhy a doplnit je hláškami milých vlastenců.

Půjde – jak se asi v mém případě dá tušit – o velké, nazvětšované kresby, tentokrát nalepené na balicím papíře, a doplněné textem a malbou/kresbou.

Tady je pár fotek z procesu tvorby…

brat02 brat01

Výstava bude mít vernisáž tuším někdy kolem 15. března.

brat04 brat03 brat05

Jinak pro všechny, které zajímá – stejně jako mě – ilustrace jsem našla tuhle britskou stránku se spoustou tutorialů pro Photoshop (dobrý jsou zejména ty na vybarvování kreseb tužkou) a Illustrator. A hned jsem musela dva vyzkoušet. Podle tutorialu na vybarvování vybarvit svůj autoportrét…

3-screenshot_step3 tutorial_color

A podle tutorialu na malování vektorovýho portrétu namalovat portrét podle fotky…

vector

Mam radost!!!

radek01

Hezky den posílá Toy Box :)

 

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Snezi na Starem meste…

Rozhodla jsem se dat jeden svuj starsi dvoustrankovy komiks, ktery jsem delala pro Novy Prostor, asi tesne, nez vyhodili redakci… Enjoy. A uzijte si letosni

Read More »
Select your currency
CZK Česká koruna
EUR Euro